Dyski twarde (HDD) to tradycyjna forma pamięci wtórnej w komputerach. Odpowiadają za przechowywanie programów i plików, a także za uruchamianie komputera.
Dyski twarde istnieją od 1956 r., kiedy to IBM stworzył RAMAC – masywną maszynę wyposażoną w 50 24-calowych talerzy, z których każdy mógł pomieścić 5 MB danych! Dzisiejsze dyski twarde przechowują do 8 TB lub więcej i przesyłają dane z szybkością do 160 MB/s za pomocą połączeń SATA III w komputerach PC.
Dyski twarde są najczęściej spotykanym typem wtórnej pamięci masowej w komputerach. Ich jakość jest stale polepszana. Służą do przechowywania dużych ilości danych, które nie wymagają częstego dostępu. Na przykład dyski twarde idealnie nadają się do przechowywania kolekcji muzyki i zdjęć, a także dokumentów i innych plików, z których nie korzysta się na co dzień.
Dyski twarde są dostępne w kilku różnych rozmiarach, od 2 TB do 10 TB lub więcej. Im większy dysk twardy, tym więcej miejsca oferuje do przechowywania plików. Jednak w przypadku dysków twardych większe nie zawsze oznacza lepsze – mniejsze dyski są zazwyczaj szybsze niż większe, ponieważ zawierają mniej elementów.
Składają się z okrągłych talerzy (talerzy), które obracają się z bardzo dużą prędkością, przechowując dane w polaryzacjach magnetycznych odpowiadających 0 i 1 – kod binarny.
Talerze są przymocowane do wrzeciona, które obraca się z prędkością tysięcy obrotów na minutę (RPM). Głowice odczytująco-zapisujące unoszą się w powietrzu nad talerzami, odczytując i zapisując na nich dane. Istotną kwestią w przypadku dysków HDD jest ich zużycie – niezdolne do dalszego użytku powinny być poddawane właściwej metodzie recyklingu, takiej jak np. oferowanej na stronie https://www.hddrecycling.eu/.