Zwierzęta domowe nie żywią się pokarmem naturalnym – to my odpowiadamy za to co jedzą. Jak powstaje pasza dla zwierząt? Według definicji, jest to pożywienie pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetyki powstałe w wyniku procesów biologicznych i chemicznych.
Generalnie, możemy wyróżnić dwa rodzaje pasz – przemysłowe i gospodarskie. Kryterium takiego podziału jest bardzo proste, bo albo pasze zostały wyprodukowane w specjalistycznych zakładach przemysłowych, albo przygotował je gospodarz we własnym zakresie. Przemysłowymi paszami są różne mieszanki pasz treściwych, koncentraty białkowe, czy tzw. prefiksy. Samodzielnie jesteśmy w stanie przygotować i zgromadzić siano, słomę, rośliny okopowe, zboża pastewne oraz wszelkiego rodzaju kiszonki i zielonki.
Pasze dla zwierząt możemy również podzielić patrząc na zawartość substancji odżywczych, czyli węglowodanów, białka i witamin. Odpowiednio skomponowane pasze mają z reguły do spełnienia konkretne zadania. Mogą służyć do regulacji tkanki tłuszczowej u zwierząt hodowlanych. Wykorzystywane są również w celach dietetycznych lub np. w przypadku krów – mlekopędnych.
Kolejną ważną kwestią dotyczącą paszy dla zwierząt jest sposób jej przechowywania. Chodzi o optymalne zabezpieczenie i konserwację paszy. Folia podkładowa zapewnia takie warunki. Dzięki specjalnym parametrom świetnie przylega i zapewnia maksymalną szczelność, co przeciwdziała pojawianiu się pleśni. Ponadto, folia ta poprawia walory odżywcze przechowywanej paszy. Używa się jej wprost na zakiszoną paszę, a następnie przykrywa dodatkowo folią kiszonkarską. Dzięki temu otrzymujemy dodatkową warstwę ochronną.