Od kilku już lat tradycyjne żarówki i świetlówki są systematycznie wypierane przez oświetlenie LED-owe. Nic w tym dziwnego, zważywszy na to, że tego typu źródła są znacznie bardziej ekologiczne, a na dodatek do wytworzenia identycznej ilości światła potrzebują dużo mniej energii elektrycznej. Rezultatem są niższe rachunki za prąd, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. LED-y dają ogromne możliwości w zakresie zastosowania i występują pod różnymi postaciami – najpopularniejsze rozwiązania to np. taśma ledowa, lampa czy oprawa punktowa.
Podstawową zaletą oświetlenia LED-owego jest jego długa żywotność. Wykorzystywane tutaj diody odznaczają się bowiem wysoką skutecznością pracy i mogą z powodzeniem działać nawet kilkanaście lat. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są energooszczędne – aż około 80% dostarczanej do nich energii jest przekształcane bezpośrednio w światło, natomiast tylko 20% w ciepło. Inne warte wskazania zalety to m.in. duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatur, ekologiczność (nie zawierają absolutnie żadnych toksycznych związków i znakomicie nadają się do recyklingu), a także zróżnicowanie barwowe (emitują np. kolor biały, zielony, niebieski czy czerwony).
Jeśli chodzi o zastosowanie, to znajdują swoje miejsce przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie służą do oświetlania poszczególnych pomieszczeń (lampy sufitowe i stojące, listwy, reflektory szynowe), elewacji czy ogrodu (specjalne oprawy punktowe). Często diody ledowe instaluje się w profilach aluminiowych i umieszcza nad blatem w kuchni czy nad wieszakami w szafie. Profile kupimy w tym sklepie internetowym: https://sklep.profiled.pl/profile-led-cat-3. Poza tym oświetlenie LED można spotkać w następujących miejscach:
– budynkach użyteczności publicznej
– obiektach sportowych i salach widowiskowych
– sklepach odzieżowych
– gabinetach lekarskich i stomatologicznych