Technologie & IT

Parametry dobrej lustrzanki

Lustrzanka cyfrowa to aparat fotograficzny uznawany przez bardzo wielu konsumentów za zdecydowanie najlepszy pod względem jakości wykonywanych zdjęć. Wybór właściwego modelu sprawia jednak wielu osobom spore problemy, ponieważ trzeba zwracać uwagę na różne istotne parametry. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej na temat budowy lustrzanki i jej funkcji, powinniśmy zasięgnąć porady w profesjonalnym sklepie fotograficznym.

Matryca, rozdzielczość i dodatkowe wyposażenie

W lustrzankach najważniejszym elementem jest matryca i to na ten parametr trzeba zwracać szczególną uwagę przy wyborze sprzętu. Bez niej nie byłoby bowiem możliwe zrobienie nawet najprostszego zdjęcia. Wyróżniamy kilka rodzajów matryc, w tym zwłaszcza CCD i CMOS. Współcześnie najczęściej są stosowane te drugie, ponieważ zapewniają obraz ze znacznie mniejszymi szumami oraz zakłóceniami. Drugim istotnym parametrem jest rozdzielczość podawana zawsze w milionach pikseli (Mpx). Oznacza ona nic innego jak ilość tzw. fotoczułych komórek znajdujących się na matrycy.

W najprostszych lustrzankach cyfrowych mamy do czynienia z rozdzielczością na poziomie 10-18 Mpx, a w tych z najwyższej półki – nawet 60 Mpx. Zasada jest taka, że im większa jest ta wartość, tym lepsze wychodzą zdjęcia na papierze, nawet przy dużym powiększeniu. Większości osób wystarczy jednak rozdzielczość od 10 do 12 Mpx. Decydując się na zakup lustrzanki, warto wybierać modele ze stabilizacją obrazu i innymi funkcjami, w tym:

  • złączem USB oraz HDMI
  • pojemną kartą pamięci
  • opcją live view (tzw. podgląd na żywo)
  • systemem czyszczenia matrycy
  • wieloma programami tematycznymi
  • autofocusem (automatyczne ustawienie ostrości)

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + szesnaście =