Technologie & IT

Czym się kierować przy zakupie opon rolniczych?

Maszyny rolnicze to pojazdy eksploatowane często w niezwykle trudnych warunkach. Dlatego też powinny być wyposażone w ponadprzeciętnie wytrzymałe opony, odznaczające się najwyższą jakością wykonania. W tym miejscu możemy zapoznać się z rankingiem tego typu konstrukcji uznawanych za najlepsze na rynku: https://plusgum.pl/blog/2018/02/14/ranking-producentow-opon/. Decydując się na zakup opon, pamiętajmy o zwróceniu uwagi na kilka zasadniczych kwestii – zostaną one omówione w dalszej części artykułu.

Indeks nośności i prędkości to kluczowe parametry 

Przyglądając się w sklepie oponom rolniczym, w pierwszej kolejności odrzućmy produkty najtańsze (niskobudżetowe), które charakteryzują się kiepską jakością wykonania i z pewnością nie wytrzymają nawet kilku sezonów użytkowania. Poza tym wpłyną na niższą efektywność pracy w polu i wygenerują ogromne koszty eksploatacyjne. Zawsze sprawdzajmy rok produkcji ogumienia, aby nie trafić na takie, które od wielu miesięcy zalega na hali wystawowej.

Po drugie niezwykle duże znaczenie ma sama konstrukcja ukryta pod bieżnikiem – powinna ona być solidna i wykonana z wysokojakościowych materiałów. Jeśli chodzi o sam bieżnik, to oczywiście musi on być odpowiednio głęboki (co najmniej 5 cm, a najlepiej 8) i charakteryzować się szerokim przekrojem poprzecznym. 

Kluczowymi parametrami są też dwa indeksy: nośności i prędkości, występujące w postaci kodu numerycznego na boku opony. Ten pierwszy wskazuje maksymalne obciążenie, z jakim może ona być eksploatowana, drugi zaś oznacza dopuszczalną przez producenta prędkość maksymalną. Oprócz tego zwróćmy uwagę na sposób rozłożenia klocków i ich liczbę. Doskonałym wyborem są zwłaszcza opony wysokociśnieniowe, ponieważ pozwalają w większym stopniu dbać o glebę.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 1 =