Wino jest jednym z najpopularniejszych trunków – pije się je zarówno podczas eleganckich uroczystości, jak i zwykłych obiadów w rodzinnym gronie. Oto przykładowy sklep, który posiada w swojej bogatej ofercie różnorodne odmiany ze wszystkich stron świata: https://www.profilwino.pl/pl/c/Rozowe/64. Ze względu na powszechność omawianego alkoholu, często są organizowane jego degustacje, pozwalające ocenić go pod kątem smaku, wyglądu i zapachu. W tym przypadku wino musi być oczywiście podawane w specjalnym szkle degustacyjnym przystosowanym do jego rodzaju i charakteru.
Wina francuskie, włoskie, australijskie i pochodzące z innych krajów powinny być degustowane w kilku krokach. Pierwszym etapem jest badanie wizualne (z użyciem narządu wzroku), pozwalające ocenić takie parametry, jak głębia koloru trunku, jego przejrzystość i połyskliwość, płynność, a także gęstość oraz tekstura. Kolejny krok opiera się na wykorzystaniu zmysłu powonienia. W tym przypadku weryfikacji podlega przede wszystkim intensywność zapachu i rodzaj aromatu (np. czerwone owoce).
Najpierw należy powąchać wino przez krótki czas bez zakręcania kieliszkiem, a następnie raz jeszcze po wykonaniu tej czynności – sprzyja ona bowiem ulatnianiu się bukietu. Najważniejszym momentem całej degustacji jest oczywiście skosztowanie trunku i ocena jego smaku. Można z powodzeniem ustalić m.in. długość leżakowania, fakturę, wielowymiarowość oraz poziom słodyczy czy kwasowości. Na tej podstawie budujemy pełne wyobrażenie o danym winie. Na ostatnim etapie należy koniecznie odpowiedzieć sobie na pytania, czy degustowany przed chwilą trunek jest dobrej czy przeciętnej jakości, czy ma spory potencjał do tzw. starzenia się i jak przedstawia się relacja jego ceny do jakości. Takie podsumowanie jest swoistą kropką nad i.