Narzędzia przydatne do montażu metalowych konstrukcji

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Składanie metalu to zadanie, które wymaga możliwie jak największej precyzji i przede wszystkim rozwiązań szybkich i ułatwiających zadanie. Dzięki temu zarówno samodzielny montaż przez klienta, jak i prace w fabryce lub bezpośrednio w miejscu przeznaczenia mogą być szybkie i maksymalnie sprawne. Do tego jednak potrzeba odpowiedniej technologii  w postaci narzędzi i elementów łączących poszczególne segmenty.

Niezbędne narzędzia

Kiedy mówimy o absolutnym minimum w samodzielnym montażu mebli, bardzo często większość z nich dostarczana jest w zestawie. Jednakże posiadanie kilku z nich znacznie ułatwi nam pracę. Przede wszystkim chodzi tutaj o wkrętaki i klucze imbusowe. Dobry śrubokręt krzyżakowy, płaski i wspomniany zestaw imbusów to gwarancja znacznie szybszego montażu, który to poza tym będzie znacznie bardziej precyzyjny.

Dodatkowo nieocenioną pomocą w łączeniu elementów z wykorzystaniem kołków i kleju będzie gumowy młotek. Delikatne dobijanie płyt pozwala klejowi dokładnie wypełnić całą szczelinę, a kołkowi znaleźć się dokładnie tam, gdzie przewidział to producent. Ponadto gumowa powierzchnia młotka w połączeniu z wyczuciem przy dobijaniu pozwala uniknąć nieestetycznych zarysowań lub pęknięć.

Elementy wykorzystywane do łączenia

Najpopularniejsze łączenia to kołki walcowe, wkręty, mimośrody i gwoździe druciaki. Każdy z nich ma swoje zastosowanie w konkretnych miejscach. Kiedy mówimy o wkrętach i mimośrodach, zwykle łączą one ze sobą boczne ściany mebli, a także podłogę i górną półkę. Do połączenia bocznej ściany z górną i dolną, dla zwiększenia stabilności stosuje się także wspomniane już kołki walcowe drewniane i metalowe, chociaż drewno jest o wiele bardziej popularnym materiałem. Przy demontażu mebli jest to co prawda sporym utrudnieniem, jednakże znacznie poprawia stabilność i nośność mebli.

Mocowanie półek i tylnych ścian

Kiedy chodzi o umieszczenie w meblach tylnej płyty, nieocenione są gwoździe tapicerskie i tak zwane gwoździe druciaki. Elementy umieszczane z tyłu ściany są wszakże zwykle dość cienkie, a ich walory dekoracyjne są nie do przecenienia. Jednak do solidnego ich przymocowania potrzebne są dobre gwoździe, a także niewielki młotek metalowy. W tym przypadku niestety gumowy młotek może nie być skuteczny.

Jeśli chodzi o półki, to większość z nich jest łatwa w montażu i demontażu. Korzystamy z podpórek montowanych na niewielkie kołki. Następnie na podpórkę w kształcie litery L zakładane są wspomniane półki. Miejsce na kołki jest zwykle nawiercone przez producenta i ewentualnie dodatkowo mocowane niewielkim wkrętem. Jedyną półką montowaną na stałe jest zwykle ta środkowa, która również odpowiada za sztywność konstrukcji.

Cybant może być świetną dekoracją

Poza tymi najbardziej popularnymi, są także inne elementy łączące, które to mogą być nie tylko skuteczne, ale również i pełnią funkcje dekoracyjne. Przede wszystkim są to cybanty pozwalające na montaż rur i innych elementów bez konieczności klejenia ich lub nieestetycznych połączeń, które wymagają maskowania. Cybant to nic innego jak nagwintowany z obu stron pręt, który łączony jest płaskownikiem. Są one dostępne na https://www.kristal.net.pl/produkty/cybanty/320. Ozdobne pręty i elementy łączące pozwalają na zachowanie dobrego wyglądu.

Narzędzia dla profesjonalistów

Kiedy mamy do zmontowania większą ilość mebli, na przykład wprowadzając się do nowego domu, lub też chcemy zająć się tym półprofesjonalnie lub zawodowo, można wyposażyć się w znacznie lepszy sprzęt. Przede wszystkim wkrętak warto jest zastąpić wkrętarką. Z zestawem dobrych końcówek możliwe jest szybsze i dokładniejsze skręcanie mebli. Ponadto też, choć wiele osób o tym zapomina, poziomica jest niemal niezbędną pomocą.

Nawiercone otwory co prawda niemal uniemożliwiają montaż bez zachowania pionu i poziomu, jednak niewielkie odstępstwo może doprowadzić w skali całej meblościanki do drobnych odstępstw. Ponadto własny klej również jest nieocenioną pomocą. Z racji tego, że dołączane przez producentów do zawsze kompletu kleje nie zawsze są najwyższej jakości. Dobra spoina z markowego kleju może być dodatkowym wzmocnieniem mebla.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najlepsze płytki do łazienki
Najlepsze płytki do łazienki
Nowoczesna łazienka powinna zapewniać wysoką funkcjonalność oraz wygodę użytkowania dla wszystkich domowników. Mamy obecnie w sklepach z wyposażeniem wnętrz do […]
Sprzedaż biżuterii – jak powinna być wyeksponowana, aby przyciągnąć uwagę klientów?
Sprzedaż biżuterii – jak powinna być wyeksponowana, aby przyciągnąć uwagę klientów?
Na co dzień każdy człowiek korzysta z różnego rodzaju ozdób, które mają podkreślać urodę, czy też dopełniać stylizację. Tymi ozdobami […]
Drewniane podłogi – jakie mają zalety?
Drewniane podłogi – jakie mają zalety?
Drewniane podłogi zawsze były uważane za najbardziej naturalny i najzdrowszy materiał podłogowy. Panele drewniane to jeden z najpopularniejszych materiałów na […]
SIP Trunk – czy warto z tego korzystać?
SIP Trunk – czy warto z tego korzystać?
SIP trunking to przyszłość telekomunikacji. Jest tańszy, bardziej elastyczny i wydajniejszy niż tradycyjne systemy telefoniczne. Trunki SIP są kluczowym elementem […]