Technologie & IT

Jaka ilość pamięci RAM jest potrzebna aby komputer działał sprawnie?

Powszechnie uważa się, że im więcej pamięci RAM tym lepiej. To prawda. Ile dokładnie potrzebujemy RAM, żeby nasz komputer działał sprawnie?

Czym jest RAM?

Pamięć RAM ( z angielskiego Random-Access-Memory) jest pamięcią operacyjną systemu. Oznacza to, że gdy uruchamiamy na naszym komputerze wszelkiego rodzaju aplikacje, gry, czy programy, to trafiają one właśnie do niej. Przechowuje ona również aktualne wyniki działania programów, które procesor może szybko z niej pobrać i przetworzyć. To właśnie od ilości RAM zależy, szybkość naszego sprzętu i to, czy będziemy cieszyć się z płynnej pracy komputera, czy też narzekać na powolne ładowanie stron internetowych, czy działanie programów.

Jaką pamięć RAM wybrać?

Obecnie na rynku najlepsze są dwa rodzaje pamięci RAM. Jest to pamięć RAM DDR3 oraz DDR4. Wybierając kość RAM należy mieć na względzie naszą kartę graficzną oraz procesor. Może okazać się, że zbyt wolny moduł ograniczy osiągi naszych podzespołów i nie będą w pełni wykorzystywane, a przecież nie o to nam chodzi. Musimy również zwrócić uwagę na to jaki rodzaj pamięci obsługuje nasza płyta główna.

Ile pamięci RAM będzie potrzebne?

Aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby wystarczy już 4 GB RAM. To absolutne minimum. Zalecane jest jednak, aby posiadać 8 GB RAM-u. Jeśli chodzi o graczy, którzy pragną cieszyć się płynną i stabilną rozgrywką poleca się 16 GB, a nawet 32 GB pamięci RAM. Graficy komputerowi mogą potrzebować do profesjonalnej obróbki grafiki 3d minimum 32 GB. 64 GB to wartość zalecana do zaawansowanych projektów.

Ilość pamięci RAM zależy od indywidualnych wymagań oraz przeznaczenia naszego sprzętu. Komputer biurowy będzie wymagał o wiele mniej pamięci operacyjnej niż sprzęt dla gracza, czy profesjonalisty zajmującego się grafiką, symulacjami, czy obróbką zdjęć.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =